photo_2017-10-15_23-10-08
انواع مقالات ژورنال

انواع مقالات ژورنال

نوشته شده در Uncategorized, کلیات و تعاریف 63 بدون نظر

2-3) انواع مقالات ژورنال

 

1-2-3) مقالات اصیل

درصورتیکه پژوهش انجام شده از نوآوری کافی برخوردار بوده و نتایج مهم و جدیدی بدست آمده باشد، چگونگی انجام پژوهش و دستاوردهای حاصل از آن در قالب Original Paper چاپ و به اطلاع جامعه علمی رسانده می‌شود. این دسته مقالات، مقاله‌هایی مفصل با شرح جزئیات کافی می‌باشند و دارای ارزش علمی بالایی هستند. مقالات اصیلی که به تازگی چاپ می‌شوند و با توجه به اهمیت موضوع، نوآوری و ارزش علمی آنها به سرعت مورد توجه و استقبال جامعه علمی قرار بگیرند تحت

عنوان مجلات داغ در سایت مجلات مشخص می‌شوند. مقالات اصیل معمولا توسط بیش از یک نویسنده و حداقل در 6 صفحه نوشته می‌شوند.

 

2-2-3) مقالات مروری

همانطور که از نام این نوع مقالات بر می‌آید، افراد صاحب نظر و با تجربه که به طور مستمر و گسترده بر روی یک مقوله علمی به پژوهش مشغول هستند، با بررسی تعداد زیادی از مقالات مرتبط، ضمن برسی تاریخچه و تشریح پژوهش‌هایی که در طی سال‌های گذشته بر روی آن موضوع انجام شده است، وضعیت فعلی و نیز پژوهش‌های آتی را بیان می‌کنند و مرور می‌کنند و یک Review Paper می‌نویسند. همچنین نویسندگان به ارائه نظرات و دستاوردهای پژوهشی خود پرداخته و افق‌های جدید و پیش رو را ارائه می‌کنند. گاهی اوقات نیز مجله از پژوهشگران برجسته دعوت می‌کند که در یک موضوع بروز پژوهشی، مقاله مروری بنویسند که اصطلاحاً Invited Review گفته می‌شود.

 

3-2-3) مقالات گزارشی

این نوع مقالات گزارش کوتاهی از یک پژوهش اصیل هستند که حاوی نتایج برجسته‌ای بوده که برای سایر محققین جالب توجه خواهد بود. معمولا مقاله‌های Letter از نظر حداکثر تعداد کلمات بکار رفته در مقاله‌یا حداکثر تعداد صفحات، محدودیت دارند که به نوع مجله بستگی دارد. امکان ارسال Letter به همه مجلات وجود ندارد. Letter to Editor یک حالت خاص است مه می‌تواند در یک صفحه نوشته شود. این نوع نوشته در تکمیل و یا انتقاد از محتویات یک مقاله اصیل و معمولا توسط افراد خبره و متخصص نوشته می‌شود. معمولا این مقالات دو حالت پذیرش (Accept) و یا رد (Reject) داشته و کمتر حالت اصلاح (Revise) به خود می‌گیرند.

 

3-3)مقالات Short/Rapid/Brief Communication

این دسته از مقالات مشابه Letter هستند و معمولا توسط پژوهشگران برجسته نوشته می‌شوند، اگرچه لزوما اینگونه نیست. گاهی ائقات تحقیق به نتایج جدید اما محدودی دست یافته است که در قالب Short/Brief ارائه و چاپ می‌شود. سرعت داوری و چاپ در این دسته از مقالات بیشتر از بقیه بوده که مزیت عمده آنها به شمار می‌رود. در واقع در این مقالات، نتایج به صورت مختصر و مفید با تکیه بر نوآوری و اهمیت موضوع توضیح داده می‌شود. برخی مجلات برای این دسته از مقالات محدودیت تعداد کلمات و یا تعداد صفحات دارند.

 

تقسیم بندی که در اینجا مد نظر ما می‌باشد یک تقسیم بندی کاربردی از نقطه نظر سیاست‌های انتخاب مناسب‌ترین مجله برای ارسال یک مقاله است. شایان ذکر است که این نوع تقسیم بندی را صرفآً از جهت آسان بودن مجلات به کار برده‌ایم و تقسیم بندی استانداردی نمی‌باشد.

 • دسته‌ی اول : مجلات حرفه‌ای و پیشرو
 • دسته دوم: مجلات علمیبرگرفته از کتاب اصول نگارش مقالات علمی. نویسندگان: دکتر سعید جوی زاده، دکتر زهرا حجازی زاده، الهام شمس آبادی، مرضیه موغلی. 

  برگزاری دوره های آموزش مقاله نویسی ISI، مکاتبات بین المللی، تکنیکهای آماری در مقاله نویسی و… به صورت خصوصی و عمومی در شیراز و تهران تحت نظر اساتید مجرب ایران

  برگزاری کارگاه ها ی 1 روزه و 2 روزه  اصول مقاله نویسی در دانشگاه شما

  تلفن تماس : 09382252774-07132341477

  آدرس: شیراز-خیابان برق، کوچه 1 موسسه علمی آموزشی چشم انداز

  پست الکترونیک:

  Sjavizadeh@yahoo.com

  وب سایت:

  www.gisland.orgبرچسبها:

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ما در گوگل

آدرس دفتر مرکزی

شيراز - خیابان فلسطین - چهارراه حکیمی - موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل
تلفن:07132320953-07132320721
09382252774
Address: P.O.Box 71555-1111, Shiraz, IRAN
No. 3, 4th Floor, Sadaf Building, Beside of the Pars International Hotel, Zand Blvd.,Shiraz, IRAN
E-Mail: sjavizadeh@yahoo.com